Mikro csodák - és a valóság


Mit csinálnak a nyugdíjas ithacai ismerőseink? Angolt tanítanak (pl. nekem), önkénteskednek pár további jelentőségteljes szerepben, a nyári lazaságban pedig azzal tuningolják magukat, hogy utazgatnak szerte a világban.

Másfél éve költöztünk haza, és már ennyi idő alatt is egy tavalyi, Julie-vel töltött kellemes este után idén Sue társaságában terveztünk meg egy egész napot. Teljesen hihetetlen, hogy miket nem találnak ők ki?
Nem elég, hogy a barátnőikkel átrepülnek az óceánon, de itt sem csak Hévízen csücsülnek napokig, hanem egy több országot érintő, elég pörgős körút részeként látogatják meg Magyarországot. Most akkor hozzátenném, hogy Sue 86 éves... Nem kell nagy következtetéseket levonni, természetesen ők nem átlagos emberek, őszintén örülök, hogy megismerhettem őket. ((Tagadhatatlan, valahogy ez a generáció jött be nekem. :))



Mivel tudtuk, hogy találkozásunk idejére Sue a budapesti városnéző körút kötelező tartalmi elemein már túl lesz, a tervezés idején bedobtam Szentendre nevét, mint célpontot. Aztán jött ő, hogy jó, jó, de tudom-e, ott hova kéne menni. Mondom hova? Mire ő: a Mikro Csodák Múzeumába! Na az meg mi? - gondoltam, és rákerestem. Találtam egy évek óta nem frissített honlapot - hát végül is lehet, hogy létezik. Sue megnyugtatott, hogy á, ez nincs benne az útikönyvekben sem, viszont az egyik főnöke ajánlotta... Micsoda hatalma van a szóbeszédnek!

Így aztán belőttük a címet, és jelentem, a múzeum létezik. Kicsi, mint Szentendrén minden múzeum, galéria, kiállítás. Három szobányi a hely, ahol Mikola Szjadrisztij, ukrán művész 15 alkotását lehet megtekinteni. Olyan icipici, aranyből készült mini szobrokat lehet megnézni, amik közül némelyik esetén még akár az alapanyag sárga pacáját sem látod szabad szemmel. Vagy csak egy icurpicur foltot. De ha belenézel a mikroszkópba, egy fél mákszembe költöztetett fecskecsalád, egy szeg hegyére épített sakktábla, vagy egyetlen tű fokába pakolt piramis, pálmafa, ÉS tevekaraván néz vissza... Na, ilyesmit még nem láttunk! Gyerekbarát, mert olyan múzeum, ahol húsz perc alatt végzel, másrészt pedig elárulom, hogy Lola is nagy élvezettel kukucskált. Ha arra jártok, és eddig kimaradt, ugorjatok be! Érdekesség: a mini méret miatt akkora precizitás szükségeltetik a készítés során, hogy már az alkotó szívdobbanása is bekavar - ezért lelassítja a pulzusát, és két szívdobbanás között dolgozik.

Ha most abbahagynám, lehetne ez egy szimpla programajánló is. De sajnos még írok...

A körút miatt gyorsan megy ám az összehasonlítás. Elmondták, hogy Budapest mennyire szemetes város, főleg Pozsonyból érkezve, ahol civil ruhás rendőrök szabnak ki a hatalmas összegű büntetést a helyszínen, ha valakit szemetelésen fognak.

Nem lehet ismerőseinket azzal vádolni, hogy nem pörgetik a magyar GDP-t, mert bizony a szándékoltnál is jobban pörgetik - egyiküktől (aki szintén egy sokkal fiatalabb, több földrészen élt, hihetetlenül tapasztalt utazó) szép kis summát loptak el a tárcájával együtt a villamoson... Most mit mondjak, nagyon égett a bőr a képünkön.

Olyan is volt, hogy nem tudtunk a szentendrei Dunakorzón kártyával fizetni egy étteremben. Hanyadik században élnek ők vajon?

Ezt szó szerint ugyan nem mondták, de szerintem tán még várták is kedves amerikai barátaink, hogy este továbbvigye hajójukat a Duna a Balkán-félsziget felé.

5 megjegyzés:

soundria írta...

Azért remélem volt kellemes emlékük is :)

Olgi írta...

Aztamindenit! Te, én még szerkesztem a bejegyzést, (tudom, már publikáltam...) de már hozzászólás is van :)

Pl. tetszett nekik, hogy amikor reggel felébredtek és elhúzták a függönyt, ott figyelt a Műegyetem tekintélyes főépülete.

Volt még, amit nem értettek. Pl. vettek jegyet a BKV-ra, és nyilván fogalmuk sem volt, hogy mit kell a jeggyel csinálni. Mondták, hogy figyelték az embereket, de senki nem csinált semmit... (izé, gondolom, feltehetőleg kizárólag bérleteseket vagy turistákat fogtak ki, öööö, vagy mi)

Az egyikük nagy bringás, biciklit bérelt egy erre szakosodott cégnél fél napra. Többször előre egyeztetett velük, és az előzetessel ellentétben külön felszámítottak neki díjat a sisakra. Természetesen a honlapjukon is az van, hogy a sisak biciklibérléssel együtt ingyenes. Nem is az összeg fontos itt, csak nem fér be a fejükbe az ilyesmi. Kicsit mintha furcsállották volna...

Ditke írta...

Sajnos én is mindig azt hallom, hogy Budapest milyen szép -- lenne, ha nem lennének koszosak az utcák, az épületek, ha nem lenne borzalmas a közlekedés, ha az emberek tudnának mosolyogni és ha nem nyúlnák le lépten-nyomon a túristákat...
Jó lenne ezen változtatni, mert már csak magunkat álltatjuk a híres magyar vendégszeretet-dumával. :(

Ditke írta...

bocs, áltat...

Olgi írta...

@soundria: szerepcsere - te szoktál valami dörgedelmeset írni, az olvasók meg nyugtatgatnak :)

@ditke: Hát ez az. Ez a vendégszeretet duma nem tudom, honnan jön, biztos benne volt 100 éve egy tankönyvben. Még a Magyar Nemzet is azt írta egy hónapja, hogy "a World Economic Forum turizmus-versenyképességi indexének rangsorában a vendégszeretet tekintetében Magyarország a vizsgált 139 ország közül a 117. helyen áll". Magyarán nem nagyon van miről beszélni.

PS. Nekem épp egy mexikói barátnőm adta elő viccesen kifigurázva ezt a nem-mosolygás témát. A temperamentumosabb helyeken élőknek ez tuti hamar feltűnik. A legviccesebb persze az volt, hogy nem az utca emberével adta elő, hanem ő épp azon akadt ki, hogy az Operában - ergo szórakozás, szabadidő közben - is mindenki olyan fejet vágott, mint a saját kivégzésén.

Egyébként Budapest valóban gyöngyörű, a többi meg rajtunk múlik.