Staycation


"Staycation" egy angol szó arra, hogy vakáció, csak nem utazunk el. Ma például Lolával felmentem a budai várba. Hétköznap Lola bölcsiben van, így Olgival néha el tudunk menni helyekre - egészen olyan messzire, ameddig Olgi el tudja cipelni az egyre nagyobb pocakját. Ez egyben azt is jelenti, hogy a hétvége általában a vakáció mínusz egyszerese, mert olyankor naphosszat szórakoztatnunk kell Lolát olyanokkal, hogy játszótér, legózás, rajzolás, bolt vagy mese. Amiatt nem izgulok, hogy majd három gyerekkel egy hétvége a vakáció mínusz háromszorosa lenne, mert három gyerek majd egymást elszórakoztatja, így a mínusz háromnál egy sokkal kisebb abszolútértékű negatív szorzóra számítok. Ezt a sejtésemet egyelőre semelyik háromgyerekes ismerősünk nem tudta megerősíteni.

Visszatérve a vakációnkra: három hete egyszer elmentünk moziba, múlt héten az úszó EB-n voltunk egy délelőtt, ezen a héten pedig a szentendrei skanzenben voltunk.

Az Úszó Európabajnokságot a Margitszigeten rendezték idén, pont úgy mint 2006-ban. Akkor szinkronúszókat néztünk meg a tütüjükben kalimpálva bohóckodni a vízben. Idén meg a rendes úszók és a műugrók délelőtti futamjait láttuk, amiken érmeket nem osztottak, csak a továbbjutásért küzdöttek. Ekkor is megteltek a többezres lelátók, és óriási szurkolást nyomtak a szurkolók. Hihetetlen látni, hogy ezek háromszor olyan gyorsan tudnak úszni mint egy normál ember.


Ilyenkor nem is Európa ötvenedik legjobb úszóját érdekes nézni, mert egyrészt kit érdekel, másrészt a tévében jobban lehet látni. Viszont olyat is láthat az ember, amit a tévében nem mutatnak. Például ahogy a műugrók a tízméteres torony tetején megtörlik magukat egy törülközőben, és aztán ledobják a három emelettel lentebb a földre, a medence mellé - a törülköző néha pedig fennakad egy korláton vagy egy tévékamerán. Aztán ott vannak a hatalmas kábelkötegek összebarmolva a sarokban, és a műholdas közvetítőkocsi a kavicságyas parkolóban kitámasztva.




További fotóink az úszó EB-ről szóló albumban.

A szentendrei skanzenben kábé húsz éve voltam nagyszüleimmel. Mivel akkor nem voltam fogékony az ilyesmire, emlékeimben a skanzen azóta kábé öt darab primitíven berendezett ház formájában élt. Most megelőlegeztem a bizalmat, hogy ennél biztosan sokkal érdekesebb lesz. Az, hogy skanzen azt jelenti, hogy régi, máshol épült házakat szétszednek, és a skanzenben újra összerakják, majd korhű berendezéssel bemutatják.


Szentendrén több mint 200 épületet lehet látni, köztük lakóházak, iskola, kovácsműhely, istálló, temető, templom, kisvonat, borospince, pékség, kékfestő műhely, polgári lakás, vízimalom, szélmalom. Nagyon tetszettek a gyerekjátékok. Ezek az elmúlt 2-300 év életmódját mutatják be, az ország minden szegletéből, sőt, az adott kor Magyarországának területéről. Így például a mai Szolvákia területén, Nemesradnóton szedtek szét pár éve egy házat, ami most itt Szentendrén van kiállítvan, a két hónapja átadott, észak-magyarországi falvakat bemutató egységben.



Ha van bármi hiányérzetem, akkor az az, hogy inkább csak távolról lehetett nézegetni a dolgokat, és nem nagyon lehetett bemenni a szobákba. Ez persze érthető, hiszen főleg eredeti tárgyakkal rendezik be, amiket nehéz lenne pótolni. Talán azzal lehetne a fiatalabb generációhoz is közelebb hozni a kiállítást, ha némelyik házat, műhelyt utángyártott alkatrészekkel raknának tele, amiket nem kellene ennyire sajnálni. Megjegyzem, lehet, hogy ilyenek vannak is, csak nem tűnt fel nekünk.




Erről is vannak további fotóink.

Lolával pedig a budai várban voltunk. Babahordozóval, kettes villamossal, és gyalogosan. Érintőlegesen láttunk valamit a Mesterségek Ünnepéből is, de a lényeg az volt, hogy kiránduljunk egyet, mert neki minden új. Próbált kútból inni, na az még nem ment. A macskakő viszont nagyon tetszett neki. A szőnyeg-, csipke-, és kosárkészítés nem érdekelte, és a kilátás sem, hanem mikor kimentünk a várfalhoz, akkor meglátott egy legyet, és azt kellett volna elkapnunk. (Beszélgetés vázlata: "Nézd, Lola, az ott a parlament." Mire Lola: "Nézd, apa, itt egy légy. Kapd el!")



A turizmus itteni helyzetéről egy pozitív szituáció: Lolával csak úgy simán a várba akartunk felmenni, mit sem tudva a Mesterségek Ünnepének pontos helyéről, és hogy belépőjegyet kell rá venni. És mikor megmásztuk a vár keleti lejtőjét, akkor szólt egy biztonsági őr, hogy mehetünk is vissza lefele, mert csak belépőjeggyel lehet bemenni. Mi igazából csak még 20 métert akartunk továbbmenni, át a vár többi részébe, ahova már nem kell jegy. Ekkor a biztonsági őr észrevette Lolát a hátamon, és belépőjegy nélkül átvezetett azon a 20 méteren. Ez volt a pozitív történet, ugyanis egy biztonsági őr jófejségből megspórolt nekem egy csomó szintkülönbséget.



8 megjegyzés:

Olgi írta...

Vannak kommentjeim!

A toronyugráshoz: hajmeresztő élőben nézni, hogy kézenállnak stb. a 10 m-es platform szélén. És hogy szegények versenyen is állandóan gyalog császkálnak fel oda a magasba.

A skanzenhez: ez a múzeum világszínvonalú. Sok ház egy adott évet, azon belül is valamilyen konkrét élethelyzetet mutat be. A legizgibbek azok a házak, ahol nénik is vannak, és elmondják a lényeget. Viszont: a térkép alapján fogalmad sincs, hogy mely épületek vannak nyitva, hol van élő felvilágosítás. Továbbá a múzeum annyira nagy, hogy egy nap alatt szinte bejárhatatlan. Persze ez talán inkább pozitívum, és amúgy is, mégis csak elképzelhető, hogy én lassulok? Hm.

Névtelen írta...

Kettő gyerekkel könnyebb mint egy gyerekkel. Három gyerekkel könyebb mint kettő gyerekkel. Nem állítom, hogy a könnyebb rendezési reláció, de állítom, hogy tranzitív. És ismerek olyat aki egyetért velem ebben.

Olgi írta...

Most már nekem is megvan a rendezési reláció - kis itthoni segítséggel.
Továbbra is bizakodóak vagyunk a témában.

soundria.freeblog.hu írta...

HELP! Átváltottam az uj guglificsorotokkel kivancsisagbol angolra es nem tudom visszaallitani magyarra. :=(

soundria.freeblog.hu írta...

Közben sikerült! :) Very funny ez a translator és megelpően jól teszi a dolgát.
Ó de sajnálom, h nem tartottunk Veletek a Skanzenba! Mi is régen tervezzük. Vonat milyen volt?
Úszó EB-re csak rápillantottam a tv-ben és az jutott róla eszembe, hogy ahhoz képest, hogy milyen jó eredményeink vannak, nem sok úszólétesítményünk van, ami hozza az európai szintet. Gondolom külön csapatot fogadtak, akik európaivá varázsolták a TV-látványt.

Unknown írta...

A kisvonatot eredetileg a MÁV használta - vagy bárhogy is hívták akkoriban a vasúttársaságot - használta huszadik század elején, és most felújított állapotban jár a skanzenben. Egyszer mindenképpen érdemes menni vele egy kört, de amúgy főleg gyalogolni érdemes.

Ilyen sportesemények TV-közvetítéséért általában a helyiek felelősek, és arra cuppannak rá a nemzetközi csatornák, kommentátorok. Úgy gondolom az mtv csinálta a nagy részét, nagyrészt saját eszközökkel, saját operatőrökkel, saját stúdióval. Ilyen esetben biztosan bérelnek egy-két kelléket, ami amúgy nem kell, például pókkamerát, víz alatti sínkamerát.

morcs írta...

Boldog szülinapot, Lola!
nagymama, nagyapa, dédi

Szné Marika írta...

A németországi skanzen élményem. Mindenhez hozzá lehet nyúlni,nyitva tartási időben szabadon lehet kószálni. Térfigyelő kamerákat sem láttam. A XVIII. sz. végétől mutatja be a németek életét. Itt kezdte sejteni az ember, hogy mi is az a nyugati kultúra. A XIX. században már kezdetleges mosógépük, hűtőgépük volt. A konyhákban karos kút szolgálta a ház asszonyának kényelmét.Mennyit nevettük, hogy az oroszoknál alul laktak a házban az állatok, felül a család. A németeknél a ház oldalánál nyitott tetejű istálló volt, az állatok által termelt meleg felszállt a lakásba. A ló és a tehén nem volt büdös, hiszen az emberek sem fürödtek olyan sűrűn, mint napjainkban. Itt is bemutatták a létező összes iparos műhelyét, az orvosokét is, az iskolát, postát, boltot, stb. Annyira érdekes volt, hogy napestig lehetne mesélni róla. A közlekedést a II. világháborúig mutatják be, ahol nagy örömünkre felfedeztünk egy kifogástalan állapotban levő kocsi szekért. Bele van vésve a tulajdonos neve: Szabó István.